پورتال اندیشمندان

پورتال اندیشمندان علوم انسانی و اسلامی

Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 28826
تاریخ انتشار : 1 تیر 1392 11:49

آیت الله محسن غرویان

آیت الله محسن غرویان

محسن غرویان در سال 1338 در نیشابور بدنیا آمد و پس از اخذ مدرک دیپلم فنى راه و ساختمان در سال 1357 راهى حوزه علمیه قم شد و در سال 1358 رسما شروع به تحصیل علوم حوزوى نمود. وى دروس مقدمات و سطح را به پایان رسانید و در دروس خارج فقه و اصول از محضر آیات عظام وحید خراسانى- فاضل لنکرانى – شیخ جواد تبریزى – مکارم شیرازى و جوادى آملى بهره برد تا اینکه براى کاندیداتورى در مجلس خبرگان رهبرى در دوره سوم در امتحان اجتهاد شرکت نموده و آن را با موفقیت پشت سر گذاشت.

زندگینامه علمی

وب سایت

 

 ایشان در کنار دروس فقه و اصول در موسسه در راه حق و بنیاد فرهنگى باقرالعلوم(ع) و موسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى (ره) دروس کلام و فلسفه و آشنایى با مکاتب غربى را پشت سر گذاشته و هم اینک عضویت در شورای سردبیرى مجله علمى – تخصصى معرفت را با مدیریت آیت الله مصباح یزدى بعهده دارد

سوابق علمی

 محسن غرویان عضو هیئت علمى و استاد موسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى (ره) است. از ایشان تاکنون بیش از 40 اثر علمى به صورت کتاب بچاپ رسیده است و مقالات کوتاه و بلند ایشان که در مطبوعات مختلف به چاپ رسیده بالغ بر 500 مقاله است . موسسه فرهنگى – انتشاراتى «یمین» به همت ایشان تاسیس شده و تاکنون قریب 20 عنوان کتاب منتشر کرده است. محسن غرویان با دو زبان انگلیسى و عربى آشناست و تاکنون در همایشها و کنگره هاى مختلف داخلى و خارجى مقالاتى را به زبانهاى فوق ارائه نموده است. ایشان هم اکنون به تدریس خارج اصول و اسفار ملا صدرا اشتغال دارد و در کناراشتغالاتش در حوزه ، در مجامع مختلف علمى – سیاسى با ارائه کنفرانس و سخنرانى به امر تبلیغ مى پردازد. وى از سوى بعثه مقام معظم رهبرى(دام عزه) به عنوان مبلغ زباندان و عضو هیئت علمى برگزیده شده است. محسن غرویان نویسنده اى است که مستمرا شبهات دینى و فلسفى و اعتقادى را در نشریات و مطبوعات مطالعه مى کند و مورد نقد و بررسى قرار مى دهد. مجموعه این پرسش و پاسخها تاکنون علاوه بر چاپ در مطبوعات به صورت چهار جلد کتاب نیز بچاپ رسیده است. وى سفرهاى متعدد علمى به کشورهاى مختلف جهان داشته است: در سال 1361 براى تبلیغ در مجامع علمى و دانشگاهى به کشورهاى فیلیپین- مالزى و هند سفر کرده است . در سال 1369 براى شرکت در سمینارهاى علمى، کلامى و فلسفى به کشور کانادا مسافرت نموده است. چهار سفر بعنوان زباندان و عضو هیئت علمى بعثه مقام معظم رهبرى به حج اعزام شده است. علاوه بر این با سفر به کشورهاى سوریه و عراق با برخى چهره هاى علمى و فرهنگى نشستها و گفتگوهاى علمى در باب ادیان و ملل و نحل داشته است. محسن غرویان یکى از داوران و صاحبنظران در گزینش کتاب سال در حوزه دین و فلسفه است و بعنوان عضو شوراى بررسى کتاب استان قم نیز بر روند چاپ و نشر کتب نظارت داشته است. وى هم اکنون عمدتا به تحقیق و تدریس و تالیف اشتغال دارد. محسن غرویان بخشى از وقت روزانه خود را صرف پاسخگویى به سوالات و شبهات علمى – اعتقادى مى کند و با شماره تلفن 2936054 به پرسشهاى علاقمندان بخصوص نسل جوان پاسخ مى گوید.

کتب:

آشنایی با فلسفه

آموزش درس معاد

آموزش منطق

اخلاق اجتماعى

از مناظره چه باک

الفصول فی علم الاصول [طرح مباحث جدید در علم اصول]

اندیشه جوانان

برهان شفا

پرتویى از کلمات امام حسین(ع)

پرسش و پاسخ با جوان نواندیش

پرسشهاى فکرى و دینى جوانان

پلورالیزم دینى و استبداد روحانیت

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
© CopyRight 2015